نکات مهم برای بهینه سازی تصاویر سایت

تگ‌ Alt تصاویر را هوشمندانه انتخاب کنید

تگ Alt، به متنی جایگزین گفته می‌شود که در هنگام خطا در اجرای تصاویر به نمایش در می‌آید. حتی در صورت اجرای تصاویر نیز با عبور دادن نشانگر موس از روی تصاویر می‌توانید این عبارات جایگزین را مشاهده کنید. افزون بر این، تگ‌های Alt در بهینه سازی تصاویر سایت و بهبود سئو نیز مؤثر هستند. در حقیقت استفاده از این تگ‌ها شاید بهترین راه برای نمایش تصاویر شما در میان نتایج جستجوی تصاویر گوگل است.

همچنین، در بهینه سازی تصاویر سایت باید برای هر یک از تصاویر یک تگ Alt به صورت مجزا بنویسید. به خاطر داشته باشید که:

تصاویر خود را در صورت امکان همانند نام عکس با زبان انگلیسی توصیف کنید
اگر تصویر مربوط به محصولی با مدل و شماره سریالی خاص است حتما از آنها در متن جایگزین استفاده کنید.
از تگ‌های Alt برای تصاویر تزئینی استفاده نکنید. موتورهای جستجو در صورت استفاده بیش از اندازه از این عبارات احتمالاً شما را جریمه می‌کنند.

موتور جستجوی گوگل هنوز قادر به تشخیص محتوای تصاویر نیست. به همین دلیل استفاده از تگ Alt و دیگر متن‌های جایگزین بهترین روش برای توصیف محتوای تصاویر برای موتور جستجوی گوگل است. همچنین، تگ‌های Alt می‌توانند به یافتن وب‌سایت شما توسط کاربران کمک بسیاری کنند.
ابعاد تصویر و ویژگی‌های مختلف محصولات را در نظر بگیرید

یک شیوه‌ی رایج در بازاریابی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد به کارگیری تصاویر متعدد از زوایا و ویژگی‌های مختلف محصولات است. اجازه دهید به مثال مرسدس بنز کلاس CLA برگردیم:

شما برای فروش این خودرو تنها به نمایش یک عکس اکتفا نمی‌کنید، بلکه تصاویری از فضای داخلی، قسمت عقب، جلو پنجره و پیشرانه، یک نمای بسته از رینگ چرخ‌ها و یک نمای باز سه‌بعدی از خودرو را برای معرفی در نظر می‌گیرید. بهترین راه برای سرمایه‌گذاری بر روی این سری عکس‌ها استفاده از تگ‌های Alt منحصربه‌فرد برای هر یک از تصاویر است. برای مثال:

در تصویری با نام ۲۰۱۷-mercedes-benz-CLA-4-Door-Coupe-Leather-Interior-Trim.jpg می‌توانید از متن جایگزین ۲۰۱۷ mercedes benz CLA 4-Door Coupe Leather Interior Trim به عنوان تگ Alt استفاده کنید.
یا برای تصویری با نام ۲۰۱۷-mercedes-benz-CLA-4-Door-Coupe-Rear-View-Air-Spoiler.jpg متن جایگزین ۲۰۱۷ mercedes benz CLA 4-Door Coupe Rear View Air Spoiler را به عنوان تگ Alt انتخاب نمایید.

در حقیقت، نکته کلیدی در این شیوه افزودن توضیحاتی کوتاه به تگ‌های Alt است به شکلی که بیشتر کاربران جستجوکننده به وب‌سایت شما هدایت شوند.

احتمالاً امکان دارد که شما در این مرحله به فکر استفاده از تصاویر بزرگ و باکیفیت برای بهبود تجربه کاربری باشید، اما مراقب باشید! کاهش سرعت بارگذاری ناشی از تصاویر بزرگ، مانعی مهم در بهبود تجربه کاربری محسوب می‌شود. بنابراین در وب‌سایت خود از تصاویر بزرگ استفاده نکنید و ابعاد آن را تغییر دهید.

همچنین کاهش ابعاد تصاویر اگر با کاهش حجم آنها همراه باشد، نقش مؤثری در بهبود زمان بارگذاری صفحات وب‌سایت دارد. در مقابل، استفاده از تصاویری با ابعاد کوچک یا ایجاد قابلیت نمایش بزرگ‌تر در پنجره POP-UP (یک صفحه جداگانه) موجب رضایت بیشتر کاربران خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که تغییر مقیاس تصاویر تأثیری در حجم آنها ندارد! برای مثال هنگامی که یک تصویر ۲۵۰۰×۱۵۰۰ را در یک قاب ۲۵۰×۱۵۰ نشان می‌دهید سرعت بارگذاری وب‌سایت تغییری نمی‌کند. در وردپرس هنگام آپلود کردن تصاویر می‌توانید اندازه نمایش آن را در مقیاس‌های بزرگ، متوسط و بندانگشتی تغییر دهید، اما در واقع حجم تصاویر تغییری نخواهد کرد.
حجم تصاویر را کاهش دهید!

این مورد از فهرست نکات بهینه سازی تصاویر سایت شاید یکی از مهم‌ترین دلایل اصلی بانس ریت بالا و فرار مخاطبان از سایت شما باشد. در ابتدا باید بدانید که:

اغلب کاربران اینترنتی حدود ۳ تا ۷ ثانیه برای بارگذاری یک صفحه اینترنتی بر روی لپ‌تاپ صبر می‌کنند. این عدد برای گوشی‌های هوشمند در حدود ۵ تا ۷ ثانیه است.
شایعه‌ای وجود دارد که می‌گوید طراحان وب‌سایت آمازون در یک تحلیل عجیب دریافتند که اگر صفحات این وب‌سایت تنها یک ثانیه دیرتر بارگذاری شود، سالانه ۱٫۶ میلیارد دلار از دست می‌دهند.
گوگل زمان بارگذاری صفحات را به‌عنوان یکی از فاکتورهای مهم در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در نظر می‌گیرد.

با این وصف اگر در وب‌سایت تجاری خود تصاویری دارید که مدت زمان بارگذاری آنها بیش از ۱۵ ثانیه به طول می‌انجامد، بهتر است با مشتری‌های خود خداحافظی کنید! اما راهکار حل این مشکل چیست؟

سؤال خوبیست! اگر حجم عکس‌های صفحات را کاهش دهیم سرعت بارگذاری وب‌سایت افزایش می‌یابد و در نتیجه کاربران کمتری پس از کلیک بر روی لینک وب‌سایت شما پشیمان می‌شوند. یکی از راه‌های مناسب برای کاهش حجم تصاویر استفاده از قابلیت Save for Web در نرم‌افزار فتوشاپ است. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا با کمترین افت کیفیت، حجم تصاویر سایت خود را کاهش دهید؛ اما اگر به فتوشاپ دسترسی نداشتیم چه کنیم؟

در صورت عدم دسترسی به نرم‌افزار فتوشاپ می‌توانید از ابزارهای آنلاین ویرایش عکس در اینترنت استفاده کنید. شرکت Adobe علاوه بر نرم‌افزار فتوشاپ، یک برنامه ویرایش عکس آنلاین در وب‌سایت photoshop.com به کاربران ارائه می‌دهد. اگرچه این ابزار از تمام قابلیت‌های نسخه کامپیوتری فتوشاپ برخوردار نیست، اما عملکردهای پایه این برنامه برای یک ویرایش ساده عکس را در اختیار شما قرار می‌دهد. افزون بر این، ابزاریهای آنلاین دیگری نیز برای ویرایش عکس وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

وب‌سایت PicMonkey که توسط کارشناسان به‌عنوان یک ابزار ویرایش عکس جالب‌توجه شناخته می‌شود.
وب‌سایت Pixlr که با سادگی بی‌نظیر به ابزاری کاربرپسند بدل شده و یک نسخه اندروید برای اجرا در گوشی‌های هوشمند را نیز ارائه می‌دهد.
وب‌سایت FotoFlexer دیگر ابزار ویرایش آنلاین تصاویر است که حتی امکان ویرایش به‌صورت چندلایه را نیز برای کاربران فراهم نموده است.

در انتها باید به خاطر داشته باشید که تصاویر تجاری معمولاً باید حجمی کمتر از ۷۰ کیلوبایت داشته باشند. در هر حال این میزان همیشگی نیست و برای تصاویر بزرگ یا اینفوگرافیک‌ها انجام آن کمی مشکل به نظر می‌رسد.


5 (100%) 1 vote